- Zbysław Kucza
- Odsłony: 0
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 15 lutego 2021 r. zmarł w wieku 80 lat prof. dr hab. inż. Tadeusz W. Morawski, dyrektor Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych w latach 1981-1996.
Z Politechniką Warszawską związany był od 1958 r: najpierw jako student, a później (od 1963 r.) jako nauczyciel akademicki. W latach 1981-2005 kierował Zakładem Techniki Mikrofalowej.
Był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie teorii pola elektromagnetycznego i techniki mikrofalowej. zajmował się m.in. metodami analizy, pomiarów, projektowania i konstruowania układów i urządzeń mikrofalowych. Wypromował 22 doktorów. Jest autorem lub współautorem ponad 200 artykułów i komunikatów konferencyjnych, 20 patentów oraz siedmiu monografii. Z jego wykładów i podręczników wiedzę o Polach i Falach zdobywały kolejne pokolenia inżynierów.
Był Człowiekiem licznych talentów i zainteresowań, wyrozumiałym szefem i dowcipnym dyskutantem, wytrawnym melomanem i niestrudzonym grzybiarzem.
W 2005 r. odkrył w sobie kolejną pasję – układanie palindromów i wkrótce stał się czołowym polskim palindromistą (autorem ponad 20 zbiorów palindromów o różnej tematyce). W 2015 r. podsumował swoje osiągnięcia w różnych dziedzinach książką Pola, fale, palindromy (wydaną z okazji 75 rocznicy urodzin, 35-lecia uzyskania tytułu profesora i dziesięciolecia tworzenia palindromów).
Był członkiem SEP od 19.05.1971, a wiceprezesem Oddziału ds. naukowych w latach 1984-86 (prezes A. Zieliński) i 1987-89 (prezes A. Michałek).
W ostatnich latach ciężka choroba Profesora bardzo ograniczyła nasze kontakty, ale zawsze był i pozostanie w naszej życzliwej pamięci (i to nie tylko z powodu osiągnięć naukowych).
- Zbysław Kucza
- Odsłony: 0
X Konferencja OEIT - 2021
Szanowne Koleżanki, Koledzy, Przyjaciele i Sympatycy OEIT SEP.
W ubiegłym roku w listopadzie planowaliśmy kolejną, a zarazem jubileuszową - bo już dziesiątą - cykliczną Konferencję naukową „Wpływ bezprzewodowych technologii informacyjnych na życie współczesnego człowieka”, organizowaną jako jedno z ważnych przedsięwzięć dla uczczenia Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Tę ciągle rozwijaną i doskonaloną imprezę naukową, która okrzepła i osiągnęła na tyle znaczący poziom naukowy, że stała się stałą pozycją w prezentacji dorobku naukowego wielu środowisk naukowych i wielu wybitnych naukowców, pragnęliśmy uczcić w sposób szczególny, godny Jubileuszu. Niestety, zaawansowane już przygotowania do Konferencji zostały zatrzymane w marcu ubiegłgo roku przez ograniczenia prawne mające na celu zablokowanie rozszerzania się pandemii COVID-19. Gdy zaczęła spadać liczba dobowych zakażeń, pojawił się cień nadziei, że mimo trudności uda się Konferencję zorganizować. Wzrost liczby zakażeń w ostatnich tygodniach wskazuje, że prognozy odnośnie drugiej fali COVID-19 sprawdzają się. W tej sytuacji Zarząd Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji, po konsultacjach z Współorganizatorami, podjął jedyną możliwą w tych warunkach decyzję – odwołanie Konferencji i przeniesienie jej na następny rok. Przepraszamy gorąco wszystkich zainteresowanych Konferencją wyrażając jednocześnie nadzieję na głębokie zrozumienie naszej decyzji. Zapewniamy, że Jubileuszowa – dziesiąta Konferencja „Wpływ bezprzewodowych technologii informacyjnych na życie współczesnego człowieka” odbędzie się – miejmy wszyscy taką nadzieję – w tym roku, a Zarząd OEIT wraz z współorganizatorami dołoży wszelkich starań, aby zapewnić jej nie tylko odpowiedni poziom naukowy, ale także jubileuszową oprawę.
Zarząd Oddziału Elektroniki, Informatyki, Telekomunikacji Stowarzyszenia Elektryków Polskich
- Zbysław Kucza
- Odsłony: 0
Praca Biura OEIT SEP od stycznia 2021 r.
lub telefoniczny: 508 493 221; 22 826 61 07